Witam wszystkich Czytelników w pierwszym odcinku w tym roku. Przed nami nie tylko Nowy Rok ale i nowe wyzwania, które się nam pojawią. Chciałabym, aby każdy z Was potrafił spojrzeć na te najbliższe nadchodzące jedenaście miesięcy z optymizmem i nadzieją. Jestem zdania, że każdy z nas jest w stanie kreować swoją rzeczywistość tak jak chce i tak jak potrafi. Pomaga nam w tym oczywiście nasz OPTYMIZM. Sprawia on, że kolejny dzień może być, taki jak chcemy, aby był , a nie taki jak nam się przydarzy.
Dzisiaj chciałabym napisać o tym, co może wynikać z optymistycznego nastawienia do życia. A mianowicie jest to pozytywne myślenie. Nasze niesforne i nieujarzmione negatywne myśli, które pojawiają się u nas wpływają na obniżenie naszego nastroju, pogorszenie zdrowia fizycznego i sprawiają, że przyszłość nie nabiera żadnych kolorów. Czy te myśli obsiadają Cię i są tak silne, że oddziaływają na Twoje życie? Jeśli odpowiedziałeś/aś sobie „tak” na powyższe pytanie to należy temu szybko odpowiednio zaradzić. Zaczynamy od tego, że próbujemy zatrzymać te negatywne myśli poprzez powiedzenie im: „Stop”; „Zatrzymajcie się”; „Do niczego nie prowadzicie”. Kolejnym krokiem będzie zamiana negatywnych myśli na bardziej pozytywne w kilka następujących sposobów. Zacznij od tego, aby sprawdzić na ile realne są twoje obawy, których dotyczą myśli. Zapytaj siebie: „Czy w rzeczywistości to jest takie straszne jak mi się wydaje? Czy faktycznie nic nie da się z tym zrobić?” Następnie zastanów się, co możesz zrobić w tej sytuacji, jakie masz wyjścia, jakie są możliwe rozwiązania w tej sytuacji, czy coś pozytywnego jest w niej? Poszukaj tych odpowiedzi a na pewno bliżej przyjrzysz się swoim negatywnym myślom. Zdarza się, że nasze myśli dotyczą niekorzystnej oceny siebie. Krytykuj wtedy nie siebie ale swoje zachowanie. Zamiast mówić sobie: „jestem beznadziejny/a” powiedz „po prostu popełniłem/am błąd”. Pamiętaj też, że możesz być tym, kim jesteś i czuć się tak jak się czujesz. Zamiast mówić sobie: „zawsze mi się nic nie udaje” powiedz „mam prawo do popełniania błędów”. Przypomnij sobie również swoje pozytywne doświadczenia, w których świetnie sobie poradziłeś. Skorzystaj z tych dobrych doświadczeń, aby pomóc sobie teraz. Pomyśl również o tym, za co siebie cenisz, co w sobie lubisz, co potrafisz zrobić i za co chwalą Cię inne osoby. W końcu szukaj bardziej pozytywnych określeń na słowa, którymi siebie oceniasz. Na przykład zamiast mówić sobie: ” Jestem naiwny/a” powiedz „czasami popełniam błędy.”
Dzisiaj przedstawiłam Wam kilka sposobów na to w jaki sposób radzić sobie z negatywnymi myślami. Myślę, że każdy znalazł coś dla siebie. A jeśli – „nie znalazłeś/aś” to w następnym odcinku nadal będziemy zajmować się ujarzmianiem naszych negatywnych myśli.