W ostatnim odcinku zastanawialiśmy się w jaki sposób nasze myśli wpływają na nasz nastrój i emocje. To, w jaki sposób sobie pomyślimy o danym wydarzeniu zależy jak się poczujemy. Zatem namawiam wszystkich Was, aby zwrócić szczególną uwagę na nasze nastawienie wobec tego, co nas codziennie spotyka. Od nas zależy jak zaczniemy nasz dzień, denerwując się, bo budzik nie zadzwonił na czas czy spoglądając przez okno i ciesząc się porannym słońcem. Ale zmiana w naszych myślach to nie wszytko, co możemy zrobić, aby poczuć się lepiej. W tym odcinku chciałabym skoncentrować się na tym w jaki sposób można się szybko zrelaksować w każdych warunkach.
Wielokrotnie pytam moich pacjentów: w jaki sposób radzą sobie ze stresem? Zazwyczaj następuje dłuższa chwila wahania się i padają nieśmiałe odpowiedzi, że: „idę na spacer”, „oglądam telewizję”, „rozmawiam z bliską osobą”, „uprawiam ogródek” itd. Tych odpowiedzi nie jest dużo i dotyczą one tego, co robimy gdy nie pracujemy. Ale to nie oznacza, że gdy np. uprawiamy ogródek relaksujemy się, może to być dla nas uciążliwy obowiązek. Zatem na czym powinien polegać dobry relaks? Przede wszystkim czynność, którą wykonujemy powinna nam sprawiać przyjemność. To podstawa, bo rozmowa z bliską osobą, która tylko narzeka nie sprawi, że się odprężymy. Czyli to, co robimy ma nam poprawiać nastrój a nie go pogarszać. W trakcie relaksowania się ważne jest też, aby starać się nie myśleć o rzeczach negatywnych. Jeśli idę na spacer, ale po drodze rozmyślam o tym, że np. w pracy mam problemy, albo dostałem/am jedynkę w szkole to o odprężeniu można zapomnieć. Przy radzeniu sobie ze stresem ważne jest utrzymywanie kontaktu z naturą – świeże powietrze w lesie albo w parku znacznie lepiej wpłynie na samopoczucie niż spaliny i hałas w centrum miasta. Ciche i spokojne pomieszczenie, ulubiona muzyka i małe przyjemności w postaci np. czekolady – to powinno zdecydowanie nas zrelaksować, mnie na pewno:) Zdrowe odżywianie też spełnia ważna rolę, przecież często słyszymy, że „wyglądasz tak, jak to co jesz”. Co dalej, „śmiech to zdrowie”. Zatem rozwijaj swoje poczucie humoru. Ostatnio w telewizji jest wiele programów kabaretowych, zamiast oglądać pełen napięcia sensacyjny film zaaplikuj sobie dawkę śmiechu. Śmiech wyzwala produkcję serotoniny, hormonu szczęścia. Im więcej sie śmiejesz, tym więcej uczucia szczęścia wytwarza twój mózg! Również wystarczy „uśmiechać się w duchu”, albo unieść lekko kąciki ust do góry. Staraj się spokojnie i głęboko oddychać, tak aby brzuch podnosił sie z wdechem i opadał z wydechem. Taki oddech dostarcza tlenu, oczyszcza i uspokaja organizm. Oprócz tych prostych porad proponowałabym też zająć się stosowaniem technik relaksacyjnych. Niestety mało kto wie o nich a już bardzo mało osób je wykonuje. Czy słyszałeś/aś o jodze, medytacji i treningach relaksacyjnych? Oto krótka instrukcja do medytacji w ujęciu Bensona:
Instrukcja medytacji:
1. Usiądź spokojnie w wygodnej pozycji.
2. Zamknij oczy.
3. Staraj się odprężyć wszystkie mięśnie swego ciała, poczynając od mięśni stóp, stopniowo przechodząc do góry, aż do mięśni twarzy i czoła. Pozostań w stanie odprężenia.
4. Oddychaj wolno przez nos. Zdaj sobie sprawę z własnego oddychania. Kiedy wydychasz powietrze, wymawiaj cicho do siebie słowo „JEDEN”.
Czyli WDECH – WYDECH z wymawianiem słowa „JEDEN” – „WDECH” – znów wydech. ODDYCHAJ SPOKOJNIE I NATURALNIE.
5. Kontynuuj to przez 10-20 minut. Możesz otworzyć oczy, żeby sprawdzić, która godzina, ale nie nastawiaj budzika na dzwonienie. Kiedy skończysz, siedź spokojnie przez kilka minut, najpierw z zamkniętymi oczami, potem z otwartymi. Nie wstawaj zaraz, odczekaj parę minut.
6. Nie przejmuj się tym, czy osiągniesz stan głębokiego odprężenia. Przyjmij wobec siebie bierną postawę i pozwalaj pojawiać się odprężeniu jego własnym rytmem.
Medytację uprawiaj raz lub dwa razy dziennie, ale zawsze przynajmniej 2 godziny po posiłku.
Mam nadzieję, że jeśli ktoś zada Wam pytanie: jakie masz sposoby, aby się zrelaksować?”, po dzisiejszym odcinku będziesz doskonale wiedział/a jak na to pytanie odpowiedzieć. Warto zadbać o swój wiosenny relaks i poczuć przyjemne odprężenie. Życzę powodzenia w odzyskiwaniu wewnętrznej równowagi!